Miechunka peruwiańska i jej medyczne właściwości

Znana pod różnymi nazwami jako topotopo w Wenezueli, a jako goldenberry w krajach anglojęzycznych. Roślina ta pochodzi z okolic Andów i znana jest od czasów Inków. Rynek miechunki na terenie Ameryki Południowej rozciąga się od Wenezueli aż po Chile. Największe plantacje i produkcja na eksport odbywa się w Kolumbii, która rocznie produkuje około 11,5 tony owoców. Optymalna temperatura do produkcji miechunki to 18 stopni Celsjusza.

IMG_20150910_115312

Owoce są wykorzystywane do różnych potraw: sałatek czy też syropów, sosów do mięs. Często są składnikiem dżemów i soków.

To bogate źródło minerałów niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu. Dostarcza dużą dawkę potasu bowiem w 100 gramach owoców można znaleźć: 320 mg potasu. Owoce miechunki dostarczą nam też żelazo, cynk oraz witaminy w szczególności te z grupy A (1460 mg na 100 g owoców), B i C.

Właściwości lecznicze miechunki peruwiańskiej:
- Przeciwskurczowe,
- Moczopędne,
- Antyseptyczne,
- Uspokajające,
- Przeciwbólowe,
- Korzystnie wpływa na wzrok,
- Wpływa korzystnie na walkę z pasożytami ,
- Pomocna przy wszelakich infekcjach gardła,
- Pomaga w chorobach nerek, oczyszcza krew,
- Pomocna w walce z cholesterolem.

W tradycyjnej medycynie Peruwiańskiej wierzono, że jedzenie tego owocu wpływa korzystnie na walkę z rakiem, astmą czy malarią jednak naukowo nie potwierdzono tych faktów.

Do tej pory nie wykazano żadnych niekorzystnych właściwości zdrowotnych. W związku z powyższym każdy może spożywać miechunkę, a dzięki temu poprawiać stan swojego zdrowia.

Rekomenduje się spożywanie pięciu owoców dziennie.

Zatem jedzmy Miechunkę peruwiańską bo to SAMO ZDROWIE.

Źródło: Food Reasearch International 44 (2011) 1733-1740, „Physalis peruviana Linnaeus, the multiple properties of highly functional fruit: A review : Luis A. Puente, Claudia A. Pinto-Munoz, Eduardo S. Castro, Misael Cortes.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>