Pitaja inaczej smoczy owoc i jego właściwości zdrowotne

Smoczy owoc? Hmm… to owoc o niewielkich wymiarach przypominający swoim kształtem bulwę z łuskami smoka. O bardzo charakterystycznym odcieniu różu. Po przekrojeniu widoczny biały miąższ z ziarenkami przypominającymi mak. To tyle o wyglądzie smoczego owocu zwanego również „Pitają”.

https://pixabay.com/pl/owoc-smoka-pitahaya-pitaja-owoc%C3%B3w-1134/


https://pixabay.com/pl/owoc-smoka-pitahaya-pitaja-owoc%C3%B3w-1134/

A jak jest historia tego owocu? Pitaja pochodzi z Ameryki Środkowej i Południowej. Obecnie bardzo popularny w Wietnamie. Historia głosi, że to Francuzi przywieźli owoc do Wietnamu. Malezja to kolejny obszar na którym można znaleźć ten owoc. Kolumbia i Nikaragua to obszary gdzie pitaja jest uprawiana na szerszą skalę.

Obszar upraw nie może być zbytnio narażony na częste opady deszczu ponieważ zwyczajnie deszcz spowoduje spadek owoców, a następnie ich gnicie. Owoce te lubią temperaturę w granicach 38-40 stopni Celsjusza.

Właściwości zdrowotne:

1. Zmniejsza skutki starzenia – smoczy owoc to bogate źródło przeciwutleniaczy między innymi witaminy C.

2. Przeciwutleniacze również eliminują wolne rodniki.

3. Zmniejsza ryzyko wystąpienia raka prostaty – Badanie opublikowane w Asian Pacific Journal of Cancer Prevention w roku 2011 wykazały, iż spożycie likopenu w mniejszej ilości niż 2,498 mcg na dobę zwiększa ryzyko raka prostaty, podczas gdy większe spożycie owoców, warzyw i pokarmów bogatych w likopen, jak również aktywność fizyczna, mogą znacznie zmniejszyć ryzyko.

4. Obniża poziom złego cholesterolu, a co za tym idzie wpływa korzystnie na prace naszego układu krążenia.

5. Owoc bogaty jest w błonnik dzięki czemu zmniejsza łaknienie a co za tym idzie może być skutecznym elementem walki z otyłością.

6. Posiada niski indeks glikemiczny czyli może być spożywany przez cukrzyków.

7. Wspomaga nasz układ odpornościowy dzięki zawartości wielu witamin z grupy B, a także wielu minerałów takich jak fosfor, żelazo.

8. Bogaty w tłuszcze omega-3, a kwasy tłuszczowe omega-3 mogą zwalczać stany zapalne i choroby autoimmunologiczne.

9. 100 g owocu dostarczy nam: 0,23 g białka, 0,61 g tłuszczu, 12 g węglowodanów i 0,9 g błonnika, a kaloryczność to jedyne 50 kcal.

No i co Wy na to?

Osobiście napiłabym się jakiegoś dobrego koktajlu z tym owocem…a Wy?

3 myśli nt. „Pitaja inaczej smoczy owoc i jego właściwości zdrowotne”

  1. Dragon Fruit jest duży owocem wielkości dłoni. są też odmiany z purpurowym miąższem. A sam Dragon Fruit nie jest niczym innym, jak owocem kaktusa. Zupełnie jak Prickly Pears, masowo sprzedawane na bazarach choćby w Europie północnej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>