Granadilla i jej właściwości lecznicze

Granadilla hmm… cóż to za owoc? Też zadawałam sobie to pytanie kiedy penetrowałam sklepowe półki. A odpowiedź na to pytanie jest banalna… to po prostu marakuja. Zaskoczeni? Ja również:)

Owoc mi znany jednak jego pochodzenie, historia jak i właściwości zdrowotne – hmm…nigdy nad tym się nie zastanawiałam, a myślę, że warto zgłębić ten temat.

https://pixabay.com/pl/marakui-ekwador-kolor-rynku-1017393/


https://pixabay.com/pl/marakui-ekwador-kolor-rynku-1017393/

Owoc ten często wykorzystywany jest do produkcji dżemów, soków. Często występuje jako sos do różnych potraw czy jako element różnego typu dań – począwszy od obiadów po desery.

Zacznijmy od historii.

Przyjęto, że marakuja pochodzi z obszaru Brazylii. W 16 wieku okrzyknięta została przez hiszpańskich katolików mianem „Flor de las Cinco llagas” co w tłumaczeniu oznacza „Kwiat z pięciu ran”.

Występuje w 500 odmianach. Owoc popularny na Hawajach gdzie uprawiany jest nawet w przydomowych ogródkach. Dużą popularnością cieszy się również w Australii, Brazylii, Argentynie, Ameryce Południowej.

Właściwości zdrowotne:

1. Profilaktyka raka – owoc ten dzięki dużej zawartości witaminy A i witaminy C chroni nasz organizm przed wolno rodnikami, bowiem obie witaminy są silnymi przeciwutleniaczami. Neutralizują te wolne rodniki i w ten sposób chronią przed rakiem. Owoc jest bogaty w flawonoidy, które dodatkowo zwiększają siłę w dostarczaniu przeciwutleniaczy do ciała. Niedawno przeprowadzone badania wykazały również, że u pacjentów z rakiem spożywanie tego owocu może zabijać komórki nowotworowe.

2. Na Maderze, sok z Granadilli podawany jest jako ochrona układu pokarmowego i stosowany w leczeniu raka żołądka.

3. Obniża ciśnienie krwi – dzięki zawartości potasu chroni organizm przed wysokim ciśnieniem krwi, a co za tym idzie wpływa korzystnie na prace naszego układu krążenia. Przypominam, że potas reguluje w naszym organizmie równowagę elektrolitową i kontroluje funkcjonowanie wszystkich mięśni. Jednocześnie potas reguluje skurcze serca i chroni przed zawałem.

4. Korzystny dla oczu – dzięki dużej zawartości witaminy A i C i flawonoidów jak również beta-karotenu.

5. Wpływa korzystnie na pracę układu pokarmowego – dzięki zawartości błonnika.

6. Pomaga w walce ze złym cholesterolem – znowu dzięki zawartości błonnika, który obniża poziom złego cholesterolu, a powoduje wzrost dobrego cholesterolu.

7. Wycisza organizm – rozluźnia system nerwowy. Zmniejsza ryzyko depresji czy nerwicy. Pomocny w walce z wewnętrznym niepokojem. A to wszystko dzięki zawartości alkaloidów.

8. Powoduje wzrost hemoglobiny we krwi – dzięki czemu zapobiega anemii, niedokrwistości. Owoc ten zwiera witaminę C oraz żelazo, a aby żelazo najlepiej się wchłaniało właśnie niezbędna jest witamina C.

W niektórych sytuacjach warto zachować ostrożność:

Wiadomo, że nie będziemy jeść kilogramami tych owoców, ale gdyby się taka sytuacja zdarzyła to szczególną ostrożność należy zachować:

1. Przy lekach na depresję,
2. Przy aspirynie, która nadmiernie może rozcieńczyć krew.

No i to tyle Kochani :)Mam nadzieję, że wpis choć trochę był ciekawy.

2 myśli nt. „Granadilla i jej właściwości lecznicze”

  1. nie wolno zapominać, że NIE wszystkie owoce passion fruit są jadalne. to, że występuje w 500 odmianach sprawia, że są one trudniejsze w zidentyfikowaniu. Passiflora rośnie w ciepłych warunkach. w Polsce też może być uprawiana. ale nie każdy owoc jest jadalny. proszę o tym nie zapominać.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>