Właściwości zdrowotne łuski gryczanej

No i znowu odwiedzam te sklepy i szukam jakichś perełek. Dzisiaj znalazłam ciekawy produkt, a mianowicie łuska gryczana. Warto o nim wspomnieć bo łuska gryczana bogata jest w liczne składniki mineralne i witaminy.

Zatem przyjrzyjmy się temu produktowi….


Źródło: http://organic.lovetoknow.com/Certified_Organic_Buckwheat_Hulls

Zacznę jak zawsze od kilku słów historii…

Do Europy gryka przywędrowała w XIII-XV wieku wraz z najazdami plemion mongolskich i tatarskich. Początkowo uprawiano ją w Rosji i w Polsce, ale obszary upraw rozrastały się na kolejne kraje Europy między innymi zaczęto uprawę w Niemczech, Holandii. Obecnie można powiedzieć, że uprawiana jest na całym świecie.

W Polsce najpopularniejszym produktem z gryki jest chyba kasza gryczana, choć ostatnio również coraz częściej można spotykać osoby stosujące mąkę gryczaną – ostatnio sama robiłam nawet naleśniki z tej mąki i wyszły mega pyszne, także polecam. Na rynku robi się również popularna łuska gryki przy której warto zatrzymać się na chwilkę, ponieważ nawet sobie nie zdajemy sprawy jak wiele ma cennych składników, a mianowicie:

1. Doskonały przeciwutleniacz.

2. Nie zawiera glutenu – zatem jest bezpiecznym produktem dla osób cierpiących na nietolerancję glutenu.

3. Niskokaloryczna – zatem dobra dla osób będących na diecie.

4. Bogata w flawonidy, fitosterole.

5. Łuska gryki jest bogatym źródłem fosforu, potasu, magnezu, cynku, miedzi i manganu.

6. Bogata w błonnik.

7. Ze względu na niską kaloryczność dobra jako dodatek do dań, jogurtów (oczywiście zmielona).

Ciekawostką jest fakt, iż Japończycy stosują łuski gryki do wypełniania materacy i poduszek do spania. Najbardziej przypadły im do gustu uprawy z Polski z Warmii i Mazur. Polska jest największym eksporterem łuski gryki do Japonii. Japończycy wiedzą co dobre… tego typu wyroby są dobre na bóle kręgosłupa, dyskopatię oraz bóle naczyniowo-ruchowe głowy(1).

Źródło:
1. Beata Borkowska, Anna Robaszewska, Zeszyt naukowy Akademii Morskiej w Gdyni nr 73, wrzesień 2012.

4 myśli nt. „Właściwości zdrowotne łuski gryczanej”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>